Czy zastanawiałeś/aś się, jakie codzienne wyzwania może przynieść nam rozprzestrzeniająca się SI? Oto główne punkty, na które powinniśmy zwrócić uwagę 👇
🕵️♂️ Trudniejsza weryfikacja informacji
Nigdy nie możemy być zbyt pewni informacji znalezionych w Internecie. SI potęguje ten problem, tworząc przekonujące, ale fałszywe treści, które pojawiają się w wynikach wyszukiwania. Często nawet jako polecane źródła.
🏃♂️ Konkurencja na rynku
SI nie zabierze Ci pracy, ale Twoi konkurencji, którzy z niej korzystają – już mogą. Warto być na bieżąco i umieć skorzystać z nowych technologii w swojej codziennej pracy.
🕶 Oszustwa „na znajomego”
Wyobraź sobie wiadomość wideo od przyjaciela proszącego o pilną pomoc finansową – czy to prawda, czy oszustwo? Do tej pory ta forma oszustwa była raczej tekstowa. Przed nami era oszustw „na znajomego”, w formie audio i wideo – z głosem i wizerunkiem konkretnych osób.
🕺 Oszustwa „na celebrytę”
Wizerunki znanych osób promujące oszustwa będą coraz bardziej popularne. Już teraz zdarzają się takie sytuacje, nawet w polskojęzycznym Internecie. Łatwy i tani dostęp do SI będzie wykorzystywany przez przestępców do promowania oszustw.
🗞 Dezinformacja
Technologie AI wykorzystywane przez wrogie organizacje i rządy, mogą być narzędziem dezinformacji politycznej, czy wojny hybrydowej. Można wywierać wpływ na nastroje / niepokoje społeczne i polityczne np. przez fałszywe nagrania polityków i przywódców państw.
🎓 Niedostosowana edukacja
Kalkulatory elektroniczne, czy Internet zmieniły to, jak wygląda nasz proces edukacji. To samo zrobi ogólnodostępne SI. Czy to źle? Oczywiście, że nie, o ile dostosujemy systemy edukacji do nowych możliwości.
🤔 Jak żyć z SI?
SI to już nie sci-fi, tylko nasza codzienność. Powinniśmy być świadomi zarówno jej pozytywnych, jak i negatywnych aspektów. Jak uważasz, jak możemy równoważyć te dwie strony?
–
Podziel się swoimi przemyśleniami: jakie inne wyzwania związane z SI widzisz na horyzoncie? 💬
Źródła
- [Intel] stworzył już(https://www.intel.com/content/www/us/en/company-overview/wonderful/deepfake-detection.html) swój detektor [DeepFake], [DARPA] również pracuje nad narzędziem(https://www.darpa.mil/program/semantic-forensics) wykrywającym, czy wideo lub audio nie były manipulowane;
- Niebezpiecznik ostrzega przed DeepFake z Aleksandrem Kwaśniewskim, proumjącym oszustwo;
- Przykład, w którym fałszywe informacje wygenerowane przez SI pojawiają się jako wiarygodne źródła w wynikach wyszukiwania;
- Felieton Billa Gatesa na temat ryzyk związanych z SI;
0 komentarzy