Świąteczny szał zakupów już tu jest!
Jeśli wolisz w tym gorącym czasie zrobić zakupy w internecie, zamiast w sklepie, to dzisiaj mam dla Ciebie kilka szybkich porad, dzięki którym zrobisz to bezpiecznie.
Spis treści
Bez zielonej kłódki nie kupuj…
Jeżeli sklep internetowy, do którego wchodzisz, nie ma tzw. zielonej kłódki (certyfikatu SSL), to lepiej nie robić w nim zakupów. Wszystkie dane, które tam podasz (w tym dane płatności) będą narażone na podejrzenie ich przez osoby trzecie. To bardzo niebezpieczne.
Jeżeli łączysz się ze stroną internetową przez bezpieczne połączenie (co oznacza właśnie kłódka), to każda informacja, którą przekażesz tej stronie w dowolnym formularzu, jest najpierw odpowiednio zabezpieczana w Twojej przeglądarce, później transportowana tak, że nikt inny nie może jej odczytać, a na końcu tej drogi – na serwerze docelowym – jest rozpakowywana.
Brak kłódki z kolei oznacza, że wszystko co wpiszesz będzie “wędrować” przez internet w jawnej, możliwej do odczytania formie.
…ale ta kłódka to nie wszystko!
Z drugiej strony niech oznaczenie kłódki nie zamydli Ci oczu.
Certyfikat SSL mówi o tym, że dane pomiędzy Tobą a danym miejscem są przesyłane w odpowiedni sposób, ale zupełnie nie świadczy o wiarygodności danego sklepu.
Kiedy bankowość internetowa zaczynała nabierać rozpędu (dobrych kilka lat temu), to instytucje finansowe zwracały bardzo mocno uwagę na to, aby sprawdzić obecność zielonej kłódki i odpowiedniego certyfikatu, przed podaniem danych do logowania. Pozwalały nam wierzyć, że ten element uwiarygadnia ich, jako bank.
Obecnie większość stron ma już certyfikat SSL i możemy zobaczyć w ich adresie https://, a nie http://. Można nawet powiedzieć, że te drugie (niezabezpieczone) są w pewien sposób piętnowane. I to dobrze, bo im więcej zabezpieczonych stron internetowych, tym lepiej (szczególnie że takie oznaczenie możemy obecnie otrzymać za darmo)
Reputację sklepu musisz więc sprawdzić dodatkowo, we własnym zakresie.
Sprawdź sprzedającego
W nowych miejscach zawsze lepiej kilka razy sprawdzić sprzedającego.
Wyszukaj w Google opinii (wpisując „nazwa sklepu – opinie”). Znajdź na stronie regulamin lub politykę prywatności i zidentyfikuj, jaka firma prowadzi sklep (jej dokładna nazwa powinna być podana w jednym z punktów regulaminu).
Na tej podstawie również możesz znaleźć opinie lub ostrzeżenia w internecie. Brak informacji o podmiocie prowadzącym sklep może też zwrócić Twoją uwagę.
Sprawdź też informacje o czasie wysyłki i miejscu, z którego towar jest wysyłany.
Płać w internecie kartą
Najbezpieczniejszą obecnie w internecie opcją płatności (szczególnie w przypadku nowych, niepewnych miejsc) jest płatność kartą Visa lub MasterCard.
Jeżeli ktoś Cię oszuka, będziesz mieć możliwość złożenia wniosku w programie ochrony kupujących. Mechanizm ten nazywa się Chargeback, wniosek złożysz za pośrednictwem swojego banku.
W różnych bankach inaczej wygląda sposób wysłania wniosku o zwrot, ale w każdym jest to możliwe. Dokładniejsze instrukcje (oby nie były Ci potrzebne) uzyskasz na pewno dzwoniąc na infolinię swojego banku.
Jeżeli jest taka opcja, to warto też rozważyć płatność dopiero przy odbiorze paczki.
Uważaj na super okazje
Niewiarygodne promocje to często sposób na uśpienie czujności.
Jeżeli dodatkowo są one w jakiś sposób ograniczone czasowo (80% taniej, ale tylko przez 5 minut! Kup teraz!), to w naszej głowie powinna się zapalić podwójna czerwona lampka.
Tak przecenione przedmioty mogą w ogóle do nas nie dotrzeć (ich sprzedaż ma na celu tylko wyłudzenie naszych danych lub kradzież pieniędzy) lub finalny produkt okaże się marnej jakości podróbką.
Niestety, nie ma cudów, super okazje i niespodziewane wygrane rzadko okazują się prawdziwe.
Kupuj w zaufanych miejscach
Najbardziej pewnym sposobem jest, aby dokonywać zakupów w sprawdzonych sklepach internetowych, czy na portalach ogłoszeniowych, które oferują programy ochrony kupujących.
W przypadku niektórych sklepów online możemy znaleźć ogłoszenia np. na Allegro, ale także link bezpośrednio do sklepu danego sprzedającego. W takim przypadku sprawdzenie opinii na Allegro może pozwolić nam uwiarygodnić sam sklep – zakupów możemy później dokonać tam, gdzie nam wygodnie.
Podsumowanie
Robienie zakupów online nie jest tak niebezpieczne, jeżeli przestrzegamy kilku podstawowych zasad. Najbezpieczniej będzie zawsze zakupić produkt na znanym nam dobrze portalu, oferującym program ochrony kupujących.
Możemy robić również zakupy na stronach internetowych większych sklepów, a także opłacać zakupy kartą lub dopiero przy odbiorze przesyłki.
Trzymając się tych wytycznych minimalizujesz szansę na stanie się ofiarami przestępców. Pamiętaj jednak, że każdego da się podejść i zawsze warto jest mieć oczy dookoła głowy.
0 komentarzy